piątek, 14 marca 2014

Kobiety, bieda i AIDS.



Kobiety są dyskryminowane jako ofiary AIDS. O AIDS mówiono, że to choroba mężczyzn, kiedy tylko w 1991r w większości dużych miast w USA AIDS było najczęstszą przyczyna śmierci młodych kobiet.
W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się kobiet kolorowe, które są uzależnione od narkotyków i żyją w biedzie. Dostęp do opieki zdrowotnej dla nich staje się niemożliwy a system opieki społecznej bardzo odległy. Kobiety te zostały opuszczone i zdane wyłącznie na siebie, na osamotnioną i tragiczną śmierć. W latach 80-tych występowanie AIDS było ponad jedenaście razy wyższe wśród czarnych niż wśród białych kobiet.
Paula Treichler zastanawia się dlaczego kobiety znosiły chorobę w milczeniu. Uważa, że kluczowe dla kobiet były noszone przez nie cechy klasy, rasy i pochodzenia, które umożliwiały spekulacje na temat ich zarażenia i prowadziły do społecznie haniebnych wręcz ról prostytutki czy narkomanki. Niestety, nawet wśród amerykańskich feministek nie znalazły się głosy obronne, które mogły wpłynąć na postrzeganie zarażonych kobiet. Dodatkowo, inne grupy kobiet były uciszane w dyskursie publicznym czy medycznym a biednych kobiet nikt nie słuchał.
Wśród badanych powodów wysokiego zakażenia AIDS szukano w kwestiach kulturowych, unikano tematu rasizmu, seksizmu czy bezsilności kobiet. Ankieta Adeline Nyamathi przeprowadzona wśród afroamerykanek i latynosek mieszkających w USA wskazuje wyraźnie, że powodów nie należy szukać w braku edukacji. Wszystkie badane kobiety miały za sobą doświadczenia z narkotykami, partnerami seksualnymi zażywającymi dożylnie narkotyki, doświadczenia bezdomności lub choroby przenoszonej drogą płciową. Ankieta wykazała, że kobiety te doskonale zdawały sobie sprawę zarówno z symptomów AIDS, jak i etiologii AIDS i zachowań zmniejszających ryzyko zarażenia. Paradoksalnie, wbrew wynikom ankiety, badacze zalecili potrzebę wrażliwych kulturowo programów edukacyjnych dla kobiet z różnych grup etnicznych.
Farmer wskazuje, że czynnikiem decydującym o zarażeniu HIV jest nierówność. Pozycja społeczna jako najniższy szczebel nieegalitarnych społeczeństw. Nawet wśród feministek problem klasy społecznej jest chętnie pomijany. Jednak Farmer zaznacza, że nierówność jest istotnym czynnikiem w pandemii AIDS, która wymaga zmiany fundamentalnej naszego świata do rozwiązania tego problemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz